KAZIM KARSU TUTUKLU GAZETECİLERE DİKKAT ÇEKTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, 24 Temmuz Basın Bayramının 112'inci yıl dönümü nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı.

KAZIM KARSU TUTUKLU GAZETECİLERE DİKKAT ÇEKTİ
23 Temmuz 2020

Başkan Karsu, 112 yıl önce basında sansürün kaldırıldığını ve bu nedenle 24 Temmuz tarihinin Basın Bayramı olarak kutlandığını hatırlatarak, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk yılında en az bin 732 gazetecinin işsiz kaldığı bir 24 Temmuz bayram olarak nasıl kutlanabilir?" dedi. Başkan Karsu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;  “112 yıl önce basında sansür kaldırıldı. 112 yıllık köklü geleneğin bayramı olan 24 Temmuz Basın Bayramı bu topraklarda maalesef kutlanamıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk yılında en az bin 732 gazetecinin işsiz kaldığı bir 24 Temmuz bayram olarak nasıl kutlanabilir? Her gün dozu artan baskı, sansür, işten çıkarma, kapatma, hapsetme uygulamalarıyla birlikte gazetecilik mesleği daha zor şartlar altında yapılıyor. Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) raporlarına göre Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk bir yılında en az bin 732 gazetecinin işsiz kaldığı ortaya çıktı. Medya kuruluşlarının sistemli biçimde el değiştirmesi, iktidara yakın grupların tekelleşmesi haber alma özgürlüğünü kısıtlıyor. Değişen medya sahiplik yapısı daralmalara neden oluyor, tarafsız, bağımsız ve doğru gazetecilik yaptıkları için “istenmeyen” ilan edilen basın emekçileri işsiz kalıyor. Türkiye Gazeteciler Sendikasının verilerine göre yüzlerce gazeteci halen cezaevinde. Öte taraftan 2009-2017 yılları arasında Türkiye’de hakkında dava açılan gazeteci sayısı yüzde 17 oranında arttı. Aynı yıllar itibariyle mahkûm olan gazeteci sayısında ise yüzde 160 artış yaşandı. Bu şartlar altında mesleğin onuruna sahip çıkarak, halkın doğru ve tarafsız haber alma hakkını savunan tüm basın emekçilerine selam olsun." dedi.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

BUGÜN MANŞETTE ONLAR VARDUMANTEPE’DE 23 NİSAN COŞKUSUALG PATLAMASI! GÖLÜN RENGİ DEĞİŞTİGÖKYÜZÜNDEKİ BU GÖRÜNTÜ BÜYÜK PANİK YAŞATTI