BOLU'DA ÜCRETSİZ TABLET DAĞITIMINA BAŞLANDI

Bolu Belediyesi, EBA sistemine giremeyen ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz tablet ve internet paketi dağıtmaya başladı.

BOLU'DA ÜCRETSİZ TABLET DAĞITIMINA BAŞLANDI
13 Ekim 2020

Bolu'da 1500 öğrenciye ücretsiz tablet dağıtımı ile ilgili tören düzenlendi. Törende konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “1000-1500 adet tablet daha temin etmek için çalışma yapıyoruz. Arzu ediyoruz ki ihtiyaç sahibi olup sırf tableti, interneti olmadığı için eğitimden geri kalan bir tek öğrenci kardeşimiz, çocuğumuz kalmasın. Bu başlangıç. Tablet dağıtımına devam edeceğiz” dedi.

MEB’in uzaktan eğitim kararı alması sonrası Bolu Belediyesi, EBA sistemine girebilsinler diye maddi durumu iyi olmayan öğrencilere tablet ve internet paketi desteği vermeye başladı. İlk etapta Sayıştay onaylı Sosyal Yardım Yönetmeliği usul ve esaslarına göre tablet almaya hak kazanan maddi durumu kötü olan 1500 öğrenci, bugün gerçekleşen tören ile hediye tablet ve internet paketlerini teslim almaya başladılar. Sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleşen program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı.

Belediye Başkanı Tanju Özcan, konuşmasında ilk olarak öğrencilere hitap etti. Öğrencilerden kendilerine güvenmelerini isteyen Özcan, “Maalesef Türkiye eğitim alanında iyiye doğru gitmiyor. Bunu üzülerek söylüyorum. Ben daha önce milletvekiliydim, şimdi de belediye başkanıyım. Ama zannetmeyin zengin bir ailenin çocuğu falan değilim. Öyle saraylarda falan da büyümedim. Ben Gövem köyündenim. Benim rahmetli dedem tahsili olmayan, ormandan üretim yapan ve buradan elde ettiği gelirle hayatını sürdürmeye çalışan bir insandı. Bin bir güçlükle babamı okutmuş. Babam öğretmen olmuş. Aynı zaman benim öğretmenimdi. Ve ben babamı dinledim, okudum. Önce hukuk fakültesini bitirdim avukat oldum, sonrasında Cumhuriyetimizin bize sağladığı eşitliklerle bugün buralara geldim. Bunları ne için anlatıyorum? Eğitimin ciddiyetine varın, kendinize güvenin diye. Emin olun içinizden birileri bizden sonra buralara gelebilir.  İçinizden biri Bolu’yu milletvekili olarak temsil edebilir. Bu hayal değil… Dolayısıyla siz azmettikçe önünüzde hiç kimse duramaz.” dedi.

“EN İHTİYAÇ SAHİBİNDEN BAŞLAYARAK BU TABLETLERİ DAĞITIYORUZ”

Özcan, dağıtılacak hediye tabletler ile ilgili de şunları söyledi: “Tabi bu pandemi dolayısıyla eğitim de uzaktan yapılıyor. Ve burada devletimizin altyapı eksikliğinden kaynaklanan bir sıkıntı da var.  Yani interneti tableti olmayan çocuklar var.  Ve biz bunlara diyoruz ki hayır tabletten, bilgisayardan bu derslere katılacaksın. O yüzden biz bu eksikliği gördük ve dedik ki; bizim Sayıştay onaylı sosyal yardım yönetmeliğimize göre bu öğrencilerimize tablet dağıtalım. Tabi tableti tek başına dağıtmak da yetmiyor. Birçok evde internette yok. O yüzden bir yıl süreyle öğrencilerimize her ay 5GB internette verelim dedik.  Bunu yaparken şuna dikkat ediyoruz: biz sonuçta halkın, Bolu’nun parasını kullanıyoruz. Gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit etmek ve tabletleri onlara vermek bizim görevimiz. Bu işin vebali de var… O nedenle arkadaşlarımız titiz bir çalışma yürütüyorlar. En ihtiyaç sahibinden başlayarak bu tabletleri dağıtıyoruz. Şuanda 1500 adet tablet dağıtacağız. Ancak 1000-1500 adet tablet daha temin etmek için çalışma yapıyoruz. Arzu ediyoruz ki ihtiyaç sahibi olup sırf tableti, interneti olmadığı için eğitimden geri kalan bir tek öğrenci kardeşimiz, çocuğumuz kalmasın. Bu başlangıç. Tablet dağıtımına devam edeceğiz.”

 

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

BUGÜN MANŞETTE ONLAR VARDUMANTEPE’DE 23 NİSAN COŞKUSUALG PATLAMASI! GÖLÜN RENGİ DEĞİŞTİGÖKYÜZÜNDEKİ BU GÖRÜNTÜ BÜYÜK PANİK YAŞATTI