KADININ EMEĞİ BİRLİĞİN TEMELİ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Bolu'da, Demirciler Gelincik Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından hazırlanan “Kadının Emeği Birliğin Temeli” projesi hayata geçiyor.

KADININ EMEĞİ BİRLİĞİN TEMELİ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR
20 Ekim 2020

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce kuruluşu 28 Şubat 2020 tarihinde onaylanan ve projeye yönlendirilen S.S. Demirciler Gelincik Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi çok kısa bir zaman diliminde MARKA’nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programından, 1 milyon 370 bin TL tutarlı 1 milyon 200 bin TL hibeli, Kadının Emeği Birliğin Temeli projesini hayata geçiriyor. İlimizin ikinci kadın kooperatifi olma özelliği taşıyan Kooperatif bütün ortakları ile büyük bir başarıya imza atıyor.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat,  “İl Müdürlüğümüz tarafından Bakanlığımızın kadınların kooperatifleşmesinin desteklendiği; Ticaret Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile imzalanan ortak Protokol çerçevesinde ilimizde belli köylerde kadın kooperatifi kurulması çalışmaları yapılarak toplantılar ve eğitimler gerçekleştirilmiştir. 2020 yılı içerisinde Demirciler Köyü’ndeki kadınların kooperatif kurmaları İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan eğitimler ve yönlendirmeler sonucunda kuruluşunu gerçekleştirdikten hemen sonra MARKA projelerinden olan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı için bir proje hazırlanarak gerekli müracaatlar yapılmıştır. Kadının Emeği Birliğin Temeli Projesi Valiliğimiz öncülüğünde İl Müdürlüğümüzden başka Bolu İl Özel İdaresi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Bolu Sanayi ve Ticaret odası, Demirciler Köy Muhtarlığı da proje ortağı yapılarak kamu kurum ve kuruluşlarının desteği sağlanmıştır. Proje kapsamında köyde kullanılmayan ilkokulun yöresel ürünlerin üretileceği bir imalathaneye dönüştürülmesi, 6 adet sera yapımı, 1 lavanta bahçesi, kır lokantası ve kafeterya yapılması projelendirilmiştir. Projenin hayata geçirilmesi ile köyün yakınında bulunan Termal Tesisi müşterilerinin de yararlanacağı bir cazibe merkezi olması tasarlanmıştır. Üretim, pazarlama ve kırsal turizm özelliği taşıyan projeyi her aşamada destekleyen ve himaye eden başta Sayın Tarım ve Orman Bakan yardımcımız Sayın Fatih METİN, Valimiz Sayın Ahmet ÜMİT, Milletvekillerimiz Sayın Av. Arzu AYDIN ve Sayın Av. Fehmi KÜPÇÜ’ye Kooperatifin kuruluşu ve proje hazırlama sürecinde emeği geçen bütün personelimize teşekkür ediyorum. Demirciler köyünün çalışkan ve girişimci kadınlarının bir Kooperatif çatısı altında birleşerek işbirliği yapmaları ve proje uygulamalarından dolayı da kutluyorum. Üreten Bolu’nun Üreten Kadınlarına başarılar diliyorum” dedi.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

YAYLALARDA YIKIMLAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYORBUGÜN MANŞETTE ONLAR VARDUMANTEPE’DE 23 NİSAN COŞKUSUGÖKYÜZÜNDEKİ BU GÖRÜNTÜ BÜYÜK PANİK YAŞATTI