BUNLARI YAPIYORSANIZ BAĞIMLISINIZ

Sosyal medya hizmetleri sunmasıyla bilinen Crovu, sosyal medyanın “bağımlısı” kullanıcı profilini inceledi ve bu profillere ait 5 karakteristik davranışların hangileri olduğunu açıkladı.

BUNLARI YAPIYORSANIZ BAĞIMLISINIZ
25 Temmuz 2020

Sosyal medya artık hayatımızın her alanında ve her anında; üstelik bu durum, bazılarımızda bağımlılık seviyesine kadar ulaşmış durumda. Alınan verilere göre Almanya’da 100 bin dolayında sosyal medya bağımlısı var. Peki ya siz?

Kimse kolay kolay “evet, ben bir bağımlıyım” demez, çünkü olumsuz şeyleri kabullenmekte zorluk çekeriz. Fakat Crovu’ya göre eğer aşağıdaki 5 maddede kendinizden bir parça görüyorsanız, siz de bir sosyal medya bağımlısısınız demektir. Şimdi bu maddelere sırasıyla bir bakalım:

1- Sosyal medyada ne sıklıkla paylaşım yapıyorsunuz?

Her mecranın belli bir aktif kullanıcısı var, ancak belli bir oranda ise adeta “bağımlısı”. Her gün en az bir paylaşım yaptığınız bir sosyal ağ varsa, muhtemelen siz de bir bağımlı olabilirsiniz. Paylaşım sıklığınız en önemli faktör.

2- Sosyal medya paylaşımlarının beğenilerini takip etmek

Paylaşım yapmakla kalmayıp bir de gelen beğenileri de anında takip ediyorsanız üzülmeyin; sizin gibi gönderilerinin beğenisi merakla takip eden, hatta beğenenleri tek tek inceleyip analiz eden yüz binlerce kişi var. Beğenenleri hatta Instagram Hikayeler’ine kimlerin baktığını kontrol etmek, bir bağımlılık işareti.

3- Takip ettiğiniz insanların yaşamına odaklanıp, derin düşüncelere dalıyor musunuz?

Bazen zengin bir arkadaşınızın özendiği bir hayatı, bazen de hoşlandığınız birisi ile arası çok iyi olan bir arkadaşınız radarınıza girebilir, saatlerce onu inceleyebilirsiniz. Kendi hayatınızla sosyal medyada takip ettiğiniz insanların hayatını sıklıkla karşılaştırıyorsanız, muhtemelen bu da bir ‘sosyal medya bağımlılığı’ işaretidir.

4- Gözlerinizi açtığınızda aklınıza ilk gelen şey sosyal medya bildirimleri mi?

Eğer öyleyse, muhtemelen gece uyumadan önce de son baktığınız şey sosyal medyadaki profiliniz ya da zaman akışınız. Crovu’nun paylaştığı bilgilere göre, yatmadan hemen önce ve uyandıktan hemen sonra eğer akıllara sosyal medya geliyorsa, bağımlılık eşiği çoktan geçildi demektir.

5- Gizlice takip ettiğiniz ve her gün düzenli kontrol ettiğiniz profiller var mı?

Çağımızın hastalıklarından ‘stalkerlık’ da çok sıkça karşımıza çıkan bir konu. Gizlice takip etmek anlamına gelen stalkerlık kapsamında sadece kendi hesaplarından değil, engellendiği eski sevgilisini görmek için yeni sahte hesaplar açanlar dahi var… Kısacası, sosyal medyadaki bağımlılığın resmen limiti yok!

İNTERNET BAĞIMLILIĞINI GÖSTEREN 8 KRİTER İSE ŞÖYLE

1. Zihnin sürekli olarak internette olup bitene takılı kalması. Günlük aktiviteleri  ve sorumlulukları aksatacak şekilde internet ile ilgili aşırı zihinsel uğraşı olması ve dikkati başka yere vermekte zorlanma.   

2. İnternette kalma süresinin giderek artması ile daha fazla oranda internet kullanma ihtiyacı duyma.

3. İnternet kullanımını kontrol etme, azaltma ya da tamamen bırakmaya yönelik başarısız girişimlerin olması.

4. İnternet kullanımının azaltılması ya da tamamen bırakılması durumunda huzursuzluk, moral bozukluğu ya da sinirlilik, dikkat dağınıklığı, motivasyon düşüklüğü, isteksizlik, titreme, terleme gibi  duygu durum değişikliği yaşama.

5. “Birkaç şeye bakacağım, 1 saati geçmez” gibi düşünceler ile başlayıp, internette kalma süresinin başlangıçta planlanandan daha uzun sürmesi.

6. Aşırı internet kullanımı nedeniyle aile, okul, iş ve arkadaş çevresiyle sorunlar yaşama. İlişkilerin bozulması, sosyal hayattan uzaklaşma.

7.  “Daha 1 saat bile olmadı, yeni başladım” gibi internette kalma süresi konusunda çevresindekilere yalan söyleme.

8. Aile, okul, ikili ilişkiler, maddi sorunlar, sorumluluklar gibi alanlarda yaşanan sıkıntılardan, problemlerden, olumsuz duygulardan uzaklaşmak için internette vakit geçirme.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

BUGÜN MANŞETTE ONLAR VARDUMANTEPE’DE 23 NİSAN COŞKUSUALG PATLAMASI! GÖLÜN RENGİ DEĞİŞTİGÖKYÜZÜNDEKİ BU GÖRÜNTÜ BÜYÜK PANİK YAŞATTI