VETERİNERLERDEN BAŞKAN ÖZCAN'A ÇAĞRI

Bolu Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası, görevden alınan Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü’nün yerine atanması planlanan kişinin gerekli kriterleri taşımadığını söyleyerek Başkan Tanju Özcan'a çağrıda bulundu.

VETERİNERLERDEN BAŞKAN ÖZCAN'A ÇAĞRI
2 Temmuz 2020

Bolu Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası, barınakta telef olan köpeklerin çöp kamyonuyla taşınması olayının ardından görevinden alınan Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü’nün yerine atanması planlanan kişinin gerekli kriterleri taşımadığını iddia ederek, “Hekimin yapacağı işler hakkında hekim olmayan bir kişiden talimat almasına ve koordinasyon eksikliklerine bağlı olarak büyük sorunların yaşanmasına sebep olacaktır” denildi.

Bolu Belediyesi’nin Yukarı Soku mevkiinde yer alan hayvan barınağında telef olan köpeklerin çöp kamyona atılmasının ardından ortaya çıkan görüntüler sonrası Belediye Başkanı Tanju Özcan, Veteriner İşleri Müdürü’nü görevden aldı. Boşalan göreve eğitimci olan Figen Varlık’ın atanmasının planlamasına Bolu Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası tepki gösterdi. Oda’dan yapılan yazılı açıklamada yeni göreve gelecek olan Veteriner İşleri Müdürü’nün gerekli kriterleri sağlamadığına dikkat çekilerek, “Veteriner İşleri Müdürlüğü makamının mesleki bilgi ve deneyim gerektiren teknik bir birim olmasının yanı sıra hayvan sağlığı, halk ve çevre sağlığının korunması için Veteriner Hekim bir yönetici tarafından yürütülmesi gereken bir müdürlük olduğunun altını çizmek istiyoruz” denildi.

ODADAN YAPILAN AÇIKLAMA METNİ ŞU ŞEKİLDE;

"Geçtiğimiz günlerde Bolu Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevinden atıkları alarak çıkan çöp kamyonunda görüntülenen ve basına da yansımış olan, bakımevinde tedavisi yapılırken yaşamını kaybetmiş olan hastalarımızın usulüne uygun bertarafının sağlanmamış olması ve görüntülerin vicdani anlamda yaralayıcı olması bizleri de üzmüştür. Bolu Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası olarak ilimizin kamuoyunda bu imaj ile anılması bizleri de en az sizler kadar rahatsız etmiştir. Hayvan Hakları Komisyonu kuran, hayvan hakları ihlallerine karşı idari yaptırımlar uygulama kararı alan Bolu Belediye Başkanlığının bu süreçte gerekli hassasiyeti göstereceği kanaatindeydik; fakat zaman gösterdi ki bu konu değerli bir meslektaşımızın görevden alınması ile kapatılma yoluna gidilmiştir. Bu kapsamda olayın gerçekleşmesine neden olan kişi veya kişiler ve uygulamaların yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Sorumluların bulunması, yaşanan olayın sonrasında kişiler değiştirilse ve gerekli yaptırımlara uğratılsa dahi tekrarının yaşanmaması için gereken teknik koşulların da düzenlenmesine dair uygulamaların Belediyemizce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Unutulmaması gereken hataların bireysel kabul edilmesi gerektiği ve mesleklerin sorumlu tutulmamasıdır. Dolayısıyla Veteriner İşleri Müdürlüğü makamının mesleki bilgi ve deneyim gerektiren teknik bir birim olmasının yanı sıra hayvan sağlığı, halk ve çevre sağlığının korunması için Veteriner Hekim bir yönetici tarafından yürütülmesi gereken bir müdürlük olduğunun altını çizmek istiyoruz. Zaten adı üstünde olan Veteriner İşleri Müdürlüğü makamına konu hakkında yeterli mesleki bilgisi olmayan, sadece hayvanseverlik vasfı ile ön plana çıkmış olan bir kişinin atanması ileride daha büyük sorunların çıkmasına sebep olacaktır. Bu konu bir hekimin yapacağı işler hakkında hekim olmayan bir kişiden talimat almasına ve koordinasyon eksikliklerine bağlı olarak büyük sorunların yaşanmasına sebep olacaktır. Sayın başkanımı çok değer verdiği ve her daim tekrarladığı LİYAKAT sözcüğünün manasını düşünmeye; mesleki ve teknik yeterlilik mi yoksa başka manalara mı geldiğini tekrar düşünmeye davet ediyor ve kararlarını alırken tenkit ettiği konularda geçmişteki yanlışlara düşmemesini istiyoruz."

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

BUGÜN MANŞETTE ONLAR VARDUMANTEPE’DE 23 NİSAN COŞKUSUALG PATLAMASI! GÖLÜN RENGİ DEĞİŞTİGÖKYÜZÜNDEKİ BU GÖRÜNTÜ BÜYÜK PANİK YAŞATTI