TANJU ÖZCAN'IN BANKALARLA SAVAŞI SÜRÜYOR

Bolu Belediye Meclisinin aldığı kararla bankalara ait ATM’lerin yerleştirileceği alanlar tespit edildi. İl Sağlık Müdürlüğü yakınında bulunan üç ATM ise belediye ekipleri tarafından gerekli hukuki şartları yerine getirmedikleri gerekçesiyle mühürlendi.

TANJU ÖZCAN'IN BANKALARLA SAVAŞI SÜRÜYOR
30 Mart 2021

Bankaların ATM’lerle ilgili yapılacak yeni düzenlemelere ilişkin 10 Temmuz  2019 tarihinde belediye meclisinde alınan kararı hatırlatan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, düzenlediği basın toplantısında bazı bankaların belediyenin kararlarına duyarsız davrandığını açıkladı. Özcan, 10 Temmuz 2019 tarihinde Bolu Belediye Meclis toplantısında 2019/254 sayılı bir karar alınmıştır. Bu karar ile vatandaşların rahat ulaşabilmesini sağlamak, şehir planlamasına uygun hale getirmek için bankamatik konulabilecek alanlar belirlenmiş ve imar planına işlenmiştir. İşbu Belediye meclis kararı 20.03.2020 tarihinde yani bir yılı aşkın süre önce krokisi ile birlikte 20 banka müdürlüğüne yazılı olarak tebliğ edilmiştir. İlgili bankalar belediye meclis kararına karşı, süresi içerisinde itiraz etmemişler, dava da açmamışlardır. Böylelikle belediye meclis kararı aylar önce hukuken kesinleşmiş, yerel bir yasa haline gelmiştir.” diye konuştu.

BANKALAR KARARI UYGULAMADI

Başkan Özcan, bazı bankaların kabul ettikleri kararı uygulamadıklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“Bolumuzda faaliyet gösteren bankalar itiraz veya dava açmaksızın zımnen kabul ettikleri kararı uygulamamışlardır. Karar doğrultusunda hareket etmeyen banka müdürleri iki kez toplantıya çağırılmış, şifahen durum izah edilmiş, talepleri üzerine ikinci kez 29.01.2021 tarihinde karar ve yapılması gerekenler süre verilerek yeniden tebliğ edilmiştir. Ancak, ikinci yazımıza rağmen bazı bankalar işlem tesisini reddetmişler, bazıları da verilen süre içerisinde belediyemizle irtibata geçmemişlerdir.

Bu gelişmeler üzerine belediyemiz yanında bulunan ve belediyemiz ile irtibata geçmeyen iki ayrı bankaya ait bankamatikler imar mevzuatına uygun olarak, bankamatiklerin projeye aykırı olarak imal edildiği gerekçesi ile mühürlenmiş ve faaliyetlerine son verilmiştir. İlgili bankalar bu gelişme üzerine belediyemize müracaat ederek proje tadilatı yapmayı kabul ve taahhüt etmişler, bu taahhüt sonrasında, mühürleme işlemi kaldırılmış, ilgili bankalar da proje tadilatı için müracaatta bulunmuşlardır. “

ÜÇ ATM MÜHÜRLENDİ

İl Sağlık Müdürlüğü yanındaki üç ATM’nin mühürlendiğini kaydeden Başkan Özcan, “Yine aynı Belediye Meclis kararı doğrultusunda imar planında bankamatik alanı olmayan yerlerdeki bankamatiklerin, planda gösterilen alanlara taşınması veya mevcut olanların plana işlenmesi için Encümene başvurulması gerektiği defalarca hatırlatıldığı halde bu durumda olan bazı bankalar konuya ilgisiz kalmış, idaremize müracaat dahi etmemişlerdir.  Bu sebeple İl Sağlık Müdürlüğü çevresinde bulunan üç ayrı bankaya ait 3 adet bankamatik anılan gerekçe ile mühürlenerek faaliyetlerine son verilmiştir. “ ifadelerini kullandı.

“BOLU HALKININ İRADESİNE SAYGISIZLIKTIR”

Başkan Özcan, mühürleme işleminin belediye meclisinde oy birliği ile alınan karar doğrultusunda yapıldığına dikkat çekerek açıklamalarına şöyle devam etti:

“Karar alınır iken Bolu ve Bolu halkının menfaatleri ve şehircilik ilkeleri gözetilmiştir.  Bankalar imtiyazlı işyerleri değildir. Ben Bolu Belediye Başkanı olarak pazarcı esnafından, küçük esnaftan, işgaliye vb. ücreti alır iken bankaların yerel yasa niteliğindeki belediye meclis kararına uymaması, en hafif tabirle Bolu halkının iradesine saygısızlıktır.  Vatandaşın kredi kartı gecikmesinde, bir saatlik farka bile faiz uygulayan, borcunu ödemediği için vatandaşı icraya verip, evini, aracını sattıran bankaların belediyeye karşı yükümlülüklerini yerine getirtmeye kararlıyız. Bazı bankaların bu işlemleri sonucunda faaliyetleri kısıtlanacağı için sorumluluğu belediyemize atmaya çalıştıklarını, bir anlamda yükümlülüklerini yerine getirememelerinin müsebbibi olarak kurumumuzu halkım ile karşı karşıya getirmeye çalışacakları anlaşılmaktadır.Bankalar hayır kurumları değildir. Yüksek miktarda kar eden, borçlusuna insaf göstermeyen, kar odaklı şirketledir. Dolayısıyla Bolu Belediye Başkanı olarak çok kazanan bankalardan halkın hakkını almak benim görevimdir. “ diye konuştu.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

8 YAVRUSU OLAN KÖPEĞİ DÖVEREK KATLETTİLERYAYLALARDA YIKIMLAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYORBOLU'DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI GENÇ KADIN YARALANDIBUGÜN MANŞETTE ONLAR VAR
sanalbasin.com üyesidir