BOLU’DA EKMEK İSRAFINDA ACI GERÇEK

Bolu Belediyesi Halk Ekmek İşletmecisi Metin Kesimal, ilimizde yılda ortalama 20-25 ton arası ekmeğin israf edildiğini söyledi.

BOLU’DA EKMEK İSRAFINDA ACI GERÇEK
5 Nisan 2021

Haber: Hızır İlyas Yıldırım

Metin Kesimal, sofralarımızın vazgeçilmezi olan ekmeğin israfını ve buna bağlı olarak yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.

2020 verilerine göre ülkemizde günde ortalama 120 milyon adet ekmek üretildiğini belirten Kesimal, “Toplumumuzun her kesiminin sofrasına giren ve nimet kelimesiyle özdeşleştirilerek kutsal kabul edilen ekmeğin israfı çiftçinin buğdayı yetiştirirken, fırıncının ekmeği üretirken harcadığı emek, özveri ve çaba tüm yönüyle gözler önündedir ve bu durum bizleri üzmektedir. Ülkemizde günde üretilen 120 milyon adet ekmekten 12 milyon ekmeğin israf edildiğini ve bu 12 milyon ekmeğin israfından dolayı ülkemizin gayri safi milli hasılasından 1,5 milyar doların çöpe gittiği görülmektedir. Bu parayla 250 tane devlet hastanesi, 500 tane orta ve ilköğretim okulu, 500 kilometre 5 şeritli otoyol yapılabilir. “ dedi.

BOLU’DA DA İSRAF ÇOK YÜKSEK

Kesimal, ekmek israfının ilimizde de yüksek seviyelerde olduğuna dikkat çekerek, “İlimizde de yılda yaklaşık 20-25 ton arası ekmek israf ediliyor. İlimizde ekmek israfının önüne geçebilmek adına yetkili makamlarca daha çok kampanya yapılması gerekmektedir. Ekmek israfını önleyebilmek için bir seferberlik başlatmalıyız.” Diye konuştu.

EKMEK İSRAFININ ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Her şeyden önce vatandaşlara ihtiyaçları kadar ekmek almaları tavsiyesinde bulunan Metin Kesimal, şöyle devam etti; “Kalan ekmeklerimizi fırına koyup kurutabilir ve çorbalarda katık olarak kullanabiliriz. Mikser ile toz haşine getirebilir ve galeta unu formunda yemeklerde kullanabiliriz. Peksimet ve yumurtalı ekmek gibi değerlendirebiliriz. Bayatlamasının önüne geçmek için derin dondurucuda muhafaza edebiliriz. Sadece bunları yapsak bile milyonlarca ekmeğin çöpe gitmesinin, israfın önüne geçmiş oluruz.”

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

8 YAVRUSU OLAN KÖPEĞİ DÖVEREK KATLETTİLERYAYLALARDA YIKIMLAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYORBOLU'DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI GENÇ KADIN YARALANDIBUGÜN MANŞETTE ONLAR VAR
sanalbasin.com üyesidir