BOLU’DA DA BULUNAN BU BİTKİ ÖLÜME NEDEN OLUYOR

Dünyanın en zehirli bitkilerinden biri olarak görülen Karayemiş, ülkemizde Bolu ve çevresinde bulunuyor. Yapraklarının tüketilmesi sonucu zehri tükürüğe geçen karayemiş, solunum yetmezliğiyle ölüme neden oluyor.

BOLU’DA DA BULUNAN BU BİTKİ ÖLÜME NEDEN OLUYOR
6 Haziran 2022

İngiltere'de küçük bir çocuğun zehirli bitkiye temas edip zehirlenmesinin ardından ülkemizdeki zehirli bitkilerin hangileri olduğu da merak edilmeye başlandı. Özellikle Florida, Bahama, Karayibler, Orta Amerika ve Güney Amerika bölgelerine nazaran daha az tehlikeli tür bulunan Türkiye'de, bir tür öne çıkıyor.

KARAYEMİŞ OLARAK BİLİNİYOR

Vatandaşlar arasında da sık bilinen ve özellikle Giresun, Sinop (Ayancık), Zonguldak (Devrek), Kastamonu, Bartın ve Bolu çevresinde görülen karayemiş, 4 mevsimde de yetişmesi nedeniyle dikkat çekiyor.

ZEHRİ, SOLUNUMU DURDURUYOR

Karayemiş, adından da anlaşılacağı üzerine siyah bir meyve. Fakat kendisi, dış görünüşü kadar masum değil. Bu bitkinin yaprakları ve meyve sapları zehirli. Yapraklarının tüketilmesi durumunda tükürüğe geçen zehir, solunum yolu yetmezliğine hatta ölüme neden oluyor.

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarlar

Son yorumlar

Bu hafta en çok okunanlar

Video Haberler

8 YAVRUSU OLAN KÖPEĞİ DÖVEREK KATLETTİLERYAYLALARDA YIKIMLAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYORBOLU'DA GÖREVLİ İMAMDAN SKANDAL SÖZLERBOLU'DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI GENÇ KADIN YARALANDI
sanalbasin.com üyesidir